KIS fortsatte att vinna i sin egen cup!!

Den sista matchen under lördagen emot IBF Ludvika spelades i Ullvihallen. Vinst med 3-8!

Bilden kan innehålla: 1 person, deltar i en idrottsaktivitet och basketplan

Matchens lirare:
IBF Ludvika: Andreas Abrahamsson
Köpings IS: Daniel Kjenslie

Bilden kan innehålla: 2 personer, personer som ler, personer som deltar i en idrottsaktivitet, basketplan och skor
Gruppspelet är färdigspelat och söndagens slutspel kommer att spelas enligt följande:

9.00: Kungsörs IBK - IBK Köping (Kvartsf. 1)
11.00: Skutskärs IBK - Visby IBK U (Kvartsf. 2)
13.00: Katrineholms IBF - Vinnare Kvartsf. 1
15.00: Köpings IS - Vinnare Kvartsf. 2
18.15: Final



 
 

Vinst mot IBK!

 

Bilden kan innehålla: 3 personer, personer som deltar i en idrottsaktivitet och basketplan
Derbymatchen mellan KIS och IBK Köping slutade med vinst för KIS Innebandy. 
Ikväll möter KIS, IBK Ludvika. 
Matchstart klockan 18:30 i Ullvihallen.



 
 
 

RingUp Cup spelas i helgen!

Grupp 1 Grupp 2 Grupp 3
Köpings IS       WSK Lindesberg Kungsörs IBK
IBK Köping Katrineholms IBF Västerås IBS U
IBF Ludvika Skutskärs IBK Visby IBK U
Bålsta FBC Köpings IS U Barkarö SK
 
 
31/8  KB-hallen Ullvihallen
08.00 IBK Köping - IBF Ludvika 08.00  Köpings IS - Bålsta FBC
09.45 Katrineholms IBF - Skutskärs IBK 09.45  WSK Lindesberg - Köpings IS U
11.30 Västerås IBS U - Visby IBK U 11.30  Kungsörs IBK - Barkarö SK
13.15 Köpings IS - IBK Köping 13.15  Bålsta FBC - IBF Ludvika
15.00 WSK Lindesberg - Katrineholms IBF 15.00  Köpings IS U - Skutskärs IBK
16.45 Kungsörs IBK - Västerås IBS U 16.45  Barkarö SK - Visby IBK U
18.30 IBK Köping - Bålsta FBC 18.30  IBF Ludvika - Köpings IS
20.15 Katrineholms IBF - Köpings IS U 20.15  Skutskärs IBK - WSK Lindesberg
22.00 Västerås IBS U - Barkarö SK 22.00  Visby IBK U - Kungsörs IBK
-    
1/9 KB-hallen  
09.00 Tredje bästa ettan - 2:an grupp 1 (Kvartsfinal 1)
11.00 Tvåan grupp 2 - Tvåan grupp 3 (Kvartsfinal 2)
13.00 Bästa ettan - Vinnare kvartsfinal 1 (Semifinal 1)
15.00 Andra bästa ettan - Vinnare Kvartsfinal 2 (Semifinal 2)
18.15 Vinnare Semfiinal 1 - Vinnare Semifinal 2 (Final)
     
 
 

Vi följer Svenska Innebandyförbundets tävlingsbestämmelser så länge inget annat anges.

Vi kommer att ha fem minuters periodpaus i samtliga matcher.

Timeout är tillåtet i samtliga matcher.

Regler för att avgöra placering efter gruppspelet:
1) Poäng
2) Inbördes möte
3) Målskillnad
4) Flest gjorda mål
5) Minst antal utvisningsminuter
6) Lottning

Regler för att avgöra placering om fler än ett lag hamnar på samma poäng i gruppspelet:
1. Turneringsplacering avgörs genom antal poäng i aktuell grupp
2. Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes möte/n, det vill säga att en ny tabell räknas
fram med berörda lag.
2a) Inbördes placering avgörs genom antal poäng.
2b) Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes målskillnad, det vill säga skillnaden mellan antalet gjorda och insläppta mål.
2c) Är målskillnaden lika placeras det lag främst som har gjort flest inbördes mål.
3. Är lagen trots detta lika avgörs placering genom total målskillnad där alla resultat i gruppen räknas.
4. Är målskillnaden lika placeras det lag främst som totalt har gjort flest mål i gruppen.
5. Är lagen trots detta lika placeras det lag främst som har minst antal utvisningsminuter i
gruppen.
6. Är lagen trots detta lika sker lottning mellan de lag som ej kunnat särskiljas.

Regler för att avgöra vilket lag som blir bästa ettan, andra bästa ettan och tredje bästa ettan i gruppspelet:
1. Komma etta i gruppen
2. Antal inspelade poäng i gruppspelet.
3. Målskillnad.
4. Antal gjorda mål.
5. Minst antal utvisningsminuter
6. Lottning

Obs. Om man har placerat sig etta i gruppen via att en ny tabell räknats fram (vid fler än två lag på samma poäng) så räknas de urpsprunliga poäng, gjorda och insläppta mål man spelat till sig totalt i gruppspelet när vi ska avgöra vilket lag som blir bästa ettan, näst bästa ettan och tredje bästa ettan.